07.01.2010
Vrchlabské panství patřilo již v první polovině 16.století k nejvýznamnějším a nejrozvinutějším oblastem v Čechách.
Železárna ve Vrchlabí s v této době skládala ze tří budov, které měly zajímavá pojmenování - dýmačka, vyhřívačka a vlašský hamr.
Železná ruda se těžila a na surové železo zpracovávala v okolí, jako palivo se používalo převážně jen dřevěné uhlí. Dřeva na jeho výrobu bylo dostatek a plavilo se z horských lesů do Vrchlabí a Dolního Dvora. Zde pracovali uhlíři a v milířích takto připravovali potřebné palivo pro zpracování železné rudy a následně i surového železa.
Původně se zde železo zpracovávalo na plechy, ze kterých se vyráběly kosy a srpy, což byl hlavní produkt a velice populární obchodní artikl.
Až v roce 1614 se zde mezi osobami zpracovávajícími železo i první puškař - Georg Erben. O deset později se zde usazuje Matthes Hantke (pocházel z Lánova), který se specializovat na výrobu puškových zámků. To již probíhala 30-tiletá válka a poptávka po ručních palných zbraní prudce rostla. V témže roce - tj.1624 - kupuje vrchlabské panství Albrecht z Valdštejna a vrchlabsko začleňuje do svého frýdlantského vévodství. Když se o rok později stal hlavním velitelem rakouských císařských vojsk, stává se Vrchlabí velkou výrobnou zbraní všeho druhu.
Dochází zde již k manufakturní výrobě s dělbou práce a objevují se specializovaní řemeslníci - například kováři hlavní, vrtači hlavní, brusiči, šroubaři, zámečníci, pažbaři ...atd.
Manufakturní výroba pokračovala i po roce 1634, kdy byl Albrecht z Valdštejna v Chebu zavražděn a panství získal rod Morfinů. Ještě v roce 1676 byla ve Vrchlabí velká panská kovárna specializovaná na výrobu hlavní pro pušky i pistole. Část se odvážela a prodávala dál v širokém okolí, ale značnou část kupovali místní vrchlabští puškaři. V té době působilo jen ve Vrchlabí 29 mistrů puškařů.
Nejznámější byly rodiny Erbenů a Ludwigů. Erbenové provozovali ještě i druhé řemeslo - hodinářství - a později, když o zbraně klesl zájem - se již věnovali výhradně výrobě a opravám hodinových strojů a strojků.
Asi nejznámější výrobce vrchlabských zbraní je dnes Christof Ludwig (žil do r.1707) a to proto, že na rozdíl od ostatních puškařů své výrobky označoval osobní značkou. A tak je dnes jednoznačně možné takovéto zbraně určit a objevit v nejrůznějších sbírkách v celé střední Evropě.
Koncem 18.století však výroba zbraní ve Vrchlabí úplně zanikla.
Na některé exempláře se však můžete zajít podívat do vrchlabského muzea Krkonošského národního parku v bývalém augustiniánském klášteře. Jsou součástí expozice nazvané „Člověk a hory" a vitrínu věnovanou tomuto tématu najdete v ambitu.
Návštěvní doba: celoročně úterý - neděle 8 - 17 hod. a pokud si půjdete prohlédnout jen expozici „Člověk a hory" zaplatíte vstupné ve výši 20,-Kč dosp.osoba a 10,-Kč děti.
Exkluzivně pro hory-krkonose.cz Josef Zelený, 15. dubna 2009
Tip na výlet
Turistika
Turistika
Turistika
Turistika
Turistika
Restaurace
Turistika
Turistika
Turistika
Krkonoše jsou nejznámějším pohořím v České republice - hora Sněžka je nejvyšším bodem země. Krásná příroda a turistické služby na vysoké úrovni láká každoročně tisíce návštěvníků. V zimní sezóně jsou Krkonoše nejvyhledávanější oblastí v Čechách díky svým kvalitním a pestrým podmínkám pro sjezdové lyžování a rozsáhlé síti běžeckých tratí. Naopak v létě jsou Krkonoše oblíbeným cílem turistiky a cykloturistiky, v regionu naleznete desítky upravovaných a dobře značených cyklostezek. Po celý rok můžete využít výhodných nabídek wellness hotelů v Krkonoších. Informační zdroj Hory-Krkonoše.cz vám přináší turistické a další zajímavosti z Krkonoš.