Krkonoše

29.07.2008

Turistiku v Krkonoších podporují nové atrakce, bobové dráhy i lanová centra

  Kdo nechce, aby to na výletě v přírodě vypadalo jako na Václaváku či nemá zájem čekat ve frontě na místo v restauraci, může bez obav vyrazit do Krkonoš. Ty tam jsou totiž doby, kdy to na hřebenech vypadalo jako při procesí. Méně lidí v Krkonoších vyhovuje turistům, ne však hoteliérům.

  "Vzpomínám si, že ještě před patnácti lety se dal i na hřebenech potkat celý průvod turistů, dnes je to tak akorát. Krása hor se tak dá lépe vychutnat a v tom je ta dnešní turistika lepší," říká Jiří Roztočil z Prahy. Do Krkonoš jezdí pravidelně.
  Přestože si hoteliéři stěžují, že turistů je v létě rok co rok méně, Pec pod Sněžkou v těchto dnech tak liduprázdně nevypadá. Skupinka turistů zrovna obsadila kavárnu u cesty směrem ke stanici lanové dráhy na Sněžku, pětice mladých lidí se domlouvá s organizátory kvůli jízdě na kladce přes úpskou nádrž.

  Právě nové atrakce mohou přilákat více turistů i do centra horského městečka. V Peci funguje vloni otevřená bobová dráha, jízda na kladce, lanové centrum, skluzavky i trampolína. "Teď jsme se zrovna projeli na bobové dráze a je to docela pěkné. Myslím si, že se to vyplatí pro celou rodinu. Každý může zkusit něco jiného. Teď právě vyrážíme na túru, ale ještě před ní jsme chtěli zkusit něco neobvyklého," říká Ladislav Cohla ze Svitavska. Na bobové dráze jezdí asi patnáct lidí, další skupina obsadila jízdu na kladce. "Trochu se bojím, ale chci to zkusit," říká anglicky mladá žena svému příteli. Jízda na kladce z jednoho břehu na druhý netrvá ani minutu, ale určitě je to pěkný zážitek. Dívka nadšeně křičí po celou dobu jízdy. Lano je dlouhé přes dvě stě metrů a visí patnáct metrů nad vodou.

  Organizátoři si pro bobovou dráhu i jízdu na laně vybrali vhodné místo. Jím prochází většina turistů, protože směřují k dolní stanici lanovky.

  Někteří návštěvníci si však nové atrakce rozpačitě prohlížejí."Je to spíše pro cizince, nám se to zdá dost drahé," říká Jaromír Kornel z Přerova. Dává přednost túrám.
  Jízda pro dospělého na kladce stojí 200, na bobech 70, lezení po lanech je za 280 korun. "To není nic pro nás, my jsme sem přijeli sportovat trochu jinak, máme pobyt s cvičením a to si zpestřujeme pěšími výlety," směje se Marcela Lukavská z Hořovic. Pec pod Sněžkou je vedle známějšího Špindlerova Mlýna zaměřena spíše na domácí klientelu. Zlepšování nabídky služeb pro letní turistiku mělo tak pomalejší tempo.

  Podle pracovníků informačních kanceláří je ale nabídka činností pro letní pobyty dostatečně bohatá. "Když přijedete na 14 dní, každý den budete mít co dělat," říká pracovnice informačního střediska Veselý výlet v Peci pod Sněžkou na otázku, jaký program může odporučit pro celou rodinu. "První den můžete využít procházkové trasy v okolí Pece pod Sněžkou," říká. Podrobně popíše trasy i orientační body.

  Vycházkové trasy začínají v centru města. V terénu jsou značeny dřevěnými směrovkami ve tvaru ruky. Nejdelší vycházka je osm kilometrů dlouhá a směřuje k Vlčím jámám -vede k soutoku Zeleného a Vlčího potoka, kde stála do roku 1840 nejstarší pec na tavbu železné rudy.
  Odtud pokračuje trasa dál podle Vlčího potoka k dolní stanici lyžařského vleku Javor, kolem kapličky pod Žižkovou boudou a dále na Zahrádky až k Vlčí jámě a dalším okruhem zpět. Další vycházka je k Jelením loukám a třetí je pětikilometrová trasa Okolo Pece.

  Pro další dny nabízí populární cestu na Sněžku, kterou je možné absolvovat několika trasami pěšky nebo sedačkovou lanovkou."Pak je tady Relax Park se zajímavými atrakcemi, důl Kovárna v Obřím dole, hrádek Aichelburk. A samozřejmě i další turistické výlety.
  Pokud využijete turistický autobus nebo vlastní auto, můžete navštívit sousední horská centra Špindlerův Mlýn, Janské Lázně či město Trutnov v podhůří, kde je zajímavá trasa po památkách na bitvu roku 1866," vypočítává. Svůj obšírný výklad doplní 14 různými textovými a mapovými materiály, které poskytne zdarma. V improvizovaném redakčním testu obstálo toto informační středisko na výtečnou.

  Pokud nemáte nic zajištěno předem, není problém si objednat ubytování v některém z informačních center. "Denní taxa včetně snídaně je kolem 400 až 450 korun sWC a sprchovým koutem na pokoji. V létě je v penzionech poměrně volno," říká Eva Lorencová z informačního střediska Turista.

  Nabídka restaurací či kaváren je v centru Pece bohatá. Prostředí je vkusné, všude plno květin. Například resturace Kovárna hned vedle Relax parku nabízí minutky už od 83 korun. Hotel Hradec nedaleko parkoviště U Kapličky láká na čtyřistagramovou porci pečené kachny s knedlíkem a zelím včetně piva za 99 korun. Skupinka turistů z Moravy jen nevěřícně kroutí hlavou. "Až přijedeme ze Sněžky, určitě se tu zastavím," slibuje dospělý turista s batohem. Za stejnou cenu má hotel tři druhy poledního menu včetně polévky a moučníku. Také v historické Hospodě Na Peci, která pamatuje více než dvě století, udržují poměrně nízké ceny. Většina hotových jídel je za 85 korun.

  Pracovnice informačního centra Veselý výlet doporučí hned několik restaurací, kde je možné dostat krkonošské spaciality, například krkonošské kyselo či kynuté knedlíky s borůvkami. Některé restaurace pořádají speciální gastronomické akce, pak je možné ochutnat i houbového kubu, jehněčí pečeni s kefírovou omáčkou či sejkory s javorovým sirupem.

  Na kole třeba do Polska
  Doprava se v Krkonoších v posledních letech hodně zlepšila a přehledný jízdní řád ukazuje, že existuje šest hlavních tras krkonošských cyklobusů, které dopravují jak pěší turisty, tak cyklisty. Dálková trasa vede z Hradce Králové do Vrchlabí, pak různě propojenými cestami se lze přepravit z Harrachova na Pomezní Boudy, z Jilemnice na Horní Mísečky, ze Žacléře do Trutnova, z Vrchlabí do Špindlerova Mlýna a z Trutnova na Pomezní boudy.
  Zajímavý je i výlet na kole do Polska přes Špindlerovu boudu. V Polsku je možné navštívit westernové městečko, park miniatur, radonové lázně i podzemní štoly.

  V horském městečku stále nevábně vypadá náměstíčko u pošty, kde parkují autobusy. Pecká radnice ale chystá radikální přeměnu. Veřejnosti nedávno představila projekt nizozemské společnosti Middle Europe Investments, která chce v této části města investovat více než miliardu korun.

  Na místě dnešního autobusového nádraží by mělo vzniknout nové Radniční náměstí s dominantní novostavbou městského úřadu s poštou, s velkým obchodem se smíšeným zbožím, se zastávkami autobusů a s dvoupatrovým podzemním parkovištěm pro 450 aut. Kromě toho by tam ještě měl být pětihvězdičkový hotel se 60 pokoji a na okolních stráních dalších třináct budov s 300 rekreačními byty.

  zpět

   

  Novinky z Krkonoš a okolí

  Cestujete rádi do Krkonoš a chcete mít pravidelně informace o akcích a událostech v Krkonoších na e-mailu?

  Ubytování

  Ubytování v Krkonoších

  kompletní nabídka ubytovacích zařízení

  Wellness hotel SVORNOST,

  Harrachov

  Wellness hotel SVORNOST

  695 KčLůžko se snídaní v 1/2

  Chata NA ŠPICI,

  Benecko

  Chata NA ŠPICI

  690 KčLůžko s polopenzí v 1/4

  Penzion BORŮVKA,

  Špindlerův Mlýn

  Penzion BORŮVKA

  200 KčPřistýlka se snídaní, dítě do...

  Interhotel MONTANA,

  Špindlerův Mlýn

  Interhotel MONTANA

  690 KčOsoba se snídaní ve...

  Wellness Hotel ASTRA,

  Špindlerův Mlýn

  Wellness Hotel ASTRA

  875 KčOsoba s polopenzí ve...

  Hotel ŠPINDLEROVA BOUDA,

  Špindlerův Mlýn

  Hotel ŠPINDLEROVA BOUDA

  850 KčOsoba se snídaní ve...

  Hotel ASTORIA,

  Janské Lázně

  Hotel ASTORIA

  550 KčLůžko s polopenzí v 1/2...

  Lázeňský hotel TERRA Superior,

  Janské Lázně

  Lázeňský hotel TERRA Superior

  1 100 KčLůžko se snídaní v 1/2...

  Hotel OLYMPIE,

  Špindlerův Mlýn

  Hotel OLYMPIE

  950 KčOsoba se snídaní ve...

  Autokemp Špindlerův Mlýn,

  Špindlerův Mlýn

  Autokemp Špindlerův Mlýn

  790 KčBungalov bez stravy - 2 osoby

  Hotel PYTLOUN,

  Harrachov

  Hotel PYTLOUN

  870 KčLůžko se snídaní v 1/2...

  Hotel AURUM,

  Černý Důl

  Hotel AURUM

  990 KčJednolůžkový pokoj se snídaní

  OREA Resort SKLÁŘ,

  Harrachov

  OREA Resort SKLÁŘ

  890 KčLůžko se snídaní v 1/2 DeLuxe,...

  OREA RESORT HORAL,

  Špindlerův Mlýn

  OREA RESORT HORAL

  1 030 KčLůžko se snídaní v 1/2 Classic...

  Apartmány BENECKO,

  Benecko

  Apartmány BENECKO

  1 950 KčApartmán 2 bez stravy (2+2...

  Hotel CLARION Špindlerův Mlýn,

  Špindlerův Mlýn

  Hotel CLARION Špindlerův Mlýn

  1 280 KčJednolůžkový pokoj se snídaní

  Horský pension ALENKA,

  Špindlerův Mlýn

  Horský pension ALENKA

  700 KčOsoba se snídaní ve...

  Hotel DIANA,

  Špindlerův Mlýn

  Hotel DIANA

  640 KčLůžko se snídaní

  Sport hotel POMI,

  Harrachov

  Sport hotel POMI

  490 KčLůžko se snídaní

  Apartmány ALICE,

  Harrachov

  Apartmány ALICE

  400 KčLůžko bez stravy v AP

  Hotel LUČNÍ DŮM,

  Janské Lázně

  Hotel LUČNÍ DŮM

  585 KčOsoba se snídaní ve...

  Pension FAMILIA,

  Harrachov

  Pension FAMILIA

  390 KčOsoba bez stravy ve...

  Hotel HARRACHOV INN,

  Harrachov

  Hotel HARRACHOV INN

  650 KčOsoba s polopenzí ve...

  Hotel HORIZONT,

  Pec pod Sněžkou

  Hotel HORIZONT

  970 KčLůžko se snídaní v 1/2 "best...

  Hotel**** & Depandance** ALBIS,

  Vrchlabí

  Hotel**** & Depandance** ALBIS

  750 KčLůžko se snídaní v pokoji...

  Sporthotel BOHEMIA,

  Rokytnice nad Jizerou

  Sporthotel BOHEMIA

  420 KčLůžko se snídaní

  Hotel KAROLÍNA,

  Harrachov

  Hotel KAROLÍNA

  800 KčLůžko s polopenzí

  Hotel KUBÁT,

  Benecko

  Hotel KUBÁT

  600 KčLůžko se snídaní

  Horský pension SEIDL,

  Špindlerův Mlýn

  Horský pension SEIDL

  390 KčPřistýlka se snídaní

  Pension MARIENKA,

  Velká Úpa

  Pension MARIENKA

  600 KčLůžko se snídaní

   

  Krkonoše

  Výhodné balíčky

  kompletní nabídka balíčků

  Pobyt jako v bavlnce (4 dni - 3 noci)

  Wellness hotel SVORNOST ***, Harrachov

  Pobyt jako v bavlnce (4 dni - 3 noci)

  Léto v plném proudu (6 dní - 5 nocí)

  Wellness hotel SVORNOST ***, Harrachov

  Léto v plném proudu (6 dní - 5 nocí)

  Putování s příšerkami

  Wellness hotel SVORNOST ***, Harrachov

  Putování s příšerkami

  Na skok do Harrachova (3 dny / 2 noci)

  Hotel SKICENTRUM ***, Harrachov

  Na skok do Harrachova (3 dny / 2 noci)

  Pobyt pro seniory 55+ (3 dny / 2 noci)

  Parkhotel HARRACHOV ***, Harrachov

  Pobyt pro seniory 55+ (3 dny / 2 noci)

  Zimní radovánky s dětmi (3 dny / 2 noci)

  Parkhotel HARRACHOV ***, Harrachov

  Zimní radovánky s dětmi (3 dny / 2 noci)

  Nechte se hýčkat (3 dni - 2 noci)

  Wellness hotel SVORNOST ***, Harrachov

  Nechte se hýčkat (3 dni - 2 noci)

  Nabitý wellness pobyt o víkendu (3 dny / 2 noci)

  Hotel CENTRUM HARRACHOV ***, Harrachov

  Nabitý wellness pobyt o víkendu (3 dny / 2 noci)

  Léto v pohybu (3 dny / 2 noci)

  Parkhotel HARRACHOV ***, Harrachov

  Léto v pohybu (3 dny / 2 noci)

  Harrachovská pohoda (4 dny / 3 noci)

  Hotel SKICENTRUM ***, Harrachov

  Harrachovská pohoda (4 dny / 3 noci)

  Babí léto v Krkonoších v týdnu (3 dny / 2 noci)

  SPA Hotel BÍLÝ HOŘEC ***, Harrachov

  Babí léto v Krkonoších v týdnu (3 dny / 2 noci)

  Balíček 50+ (6 dní / 5 nocí)

  Hotel ANNA ***, Harrachov

  Balíček 50+ (6 dní / 5 nocí)

  Balíček 50+ (6 dní / 5 nocí)

  SPA Hotel BÍLÝ HOŘEC ***, Harrachov

  Balíček 50+ (6 dní / 5 nocí)

  Balíček Wellness

  SPA Hotel BÍLÝ HOŘEC ***, Harrachov

  Balíček Wellness

  Bílé Vánoce (5 dní / 4 noci)

  Parkhotel HARRACHOV ***, Harrachov

  Bílé Vánoce (5 dní / 4 noci)

   

  Hledat ubytování

  zobrazit VÝHODNÉ BALÍČKY

   

  Krkonoše - nejvyšší hory

  Krkonoše jsou nejznámějším pohořím v České republice - hora Sněžka je nejvyšším bodem země. Krásná příroda a turistické služby na vysoké úrovni láká každoročně tisíce návštěvníků. V zimní sezóně jsou Krkonoše nejvyhledávanější oblastí v Čechách díky svým kvalitním a pestrým podmínkám pro sjezdové lyžování a rozsáhlé síti běžeckých tratí. Naopak v létě jsou Krkonoše oblíbeným cílem turistiky a cykloturistiky, v regionu naleznete desítky upravovaných a dobře značených cyklostezek. Po celý rok můžete využít výhodných nabídek wellness hotelů v Krkonoších. Informační zdroj Hory-Krkonoše.cz vám přináší turistické a další zajímavosti z Krkonoš.

   
  Hotel Svornost Harrachov HotelPension.cz Intours Wellness-Tip.cz