Krkonoše

07.10.2006

Ozdravoven jako šafránu

  Na osmi místech v České republice, z toho dvě ve Špindlerově Mlýně! „Dětské ozdravovny jsou zdravotnická zařízení, která na základě odborného návrhu poskytují dlouhodobou preventivní péči. Jejich úkolem je podpořit zdraví dětí, v nejširším pojetí jednoty tělesného, duševního a společenského blaha, nebo je-li jakkoliv narušeno, usilovat o návrat k jeho žádoucí formě.“ ... tolik z odborné publikace.

  Ozdravovny přijímají děti ve věku od 3 do 15 let. Jejich pobyt hradí zdravotní pojišťovny. Současně je možný pobyt i s rodičem za úhradu. Ve špindlerovských ozdravovnách rodič zaplatí cca 350 korun na jeden den včetně plné penze. To je zhruba o sto korun méně než hradí pojišťovny za dětského klienta. V ceně jejich poukazu je zahrnuta péče pediatra, logopeda, odborně vzdělaného personálu, apod.

  Délka pobytu je určena platným právním předpisem. Současná praxe je 21 dní, což je, dle odborníků, nejkratší možný termín k efektivnímu „absorbování" získaných pozitivních účinků prostředí. Doporučení k pobytu je věcí pediatra. Návrh na umístění dítě do ozdravovny schvaluje revizní lékař příslušné zdravotní pojišťovny, který ve většině případů respektuje navrženou ozdravovnu i domluvený termín. V Čechách je deset dětských ozdravoven na osmi místech republiky: Javorník na Šumavě, Radostín u Sychrova (v současné době bez smlouvy s VZP), Bílá voda v Harrachově, Karkulka a Mělnická bouda v Peci pod Sněžkou, Království ve Dvoře Králové, Křetín u Blanska, dětská ozdravovna se speleoterapií Mladeč - Vojtěchov a ozdravovny ve Svatém Petru a na Bedřichově ve Špindlerově Mlýně.

  Petra Krause, ředitele Dětské ozdravovny na Bedřichově se ptáme: s jakými indikacemi kluci a děvčata do Špindlerova Mlýna nejčastěji přijíždějí? 

  „Na Bedřichově přijímáme, stejně jako ve Svatém Petru, kde je ředitelkou ozdravovny paní inženýrka Věra Vítová, děti s chronickým onemocněním dýchacích cest, děti s alergiemi, oslabené častým onemocněním, děti vystavené znečištěnému životnímu prostředí, dále pak pacienty vyžadující úpravu stravovacích návyků - obezita, neprospívání. Ve Vrchlabí - Podhůří byla dětská ozdravovna zrušena, její někdejší dětští klienti nyní směřují do Svatého Petra ve Špindlerově Mlýně. Zde mají pacienty se stejnými indikacemi jako u nás, včetně dětí žijících v nesprávném životním stylu a se speciálním zaměřením na poruchy s výživou a diet, zaměřené zvláště na obezitu."

  Jaký léčebný program je dětem určen a kdo se jim věnuje?

  „Nejdůležitější součástím léčby je klimatoterapie, zaměřujeme se na rehabilitaci dýchacího ústrojí (inhalace, jóga, muzikoterapie, dechová cvičení), děti nacvičují endogenní dýchání, cvičení při vadném držení těla, jízdu na cyklotrenažérech. Po celou dobu jsou děti pod dohledem zkušených zdravotníků a dětských sester i pedagogického personálu. V zařízení pracuje dětská lékařka a druhoatestovaný pediatr-arelgolog."  

  Čím se děti baví, když nemají ozdravný program?

  „Věnují se sportům, turistice, chodí na celodenní pěší výlety na hřebeny hor, v zimě využívají bohaté sněhové pokrývky k lyžování, sáňkování, bobování, radovánkám na sněhu. V letošním roce se nám podařilo vybudovat dětské hřiště za cca 180 tis Kč a děti i rodiče určitě přivítaly i možnost koupaní v novém venkovním zapuštěném bazénu. Připravujeme pro ně přednášky pracovníků Správy Krkonošského národního parku, organizujeme výlety do okolí. Samozřejmě dochází na speciální školní výuku, aby při svém ozdravném pobytu nezameškali velké množství školní látky."  

  Je v současné složité situaci ve zdravotnictví vůbec žádoucí vůle k podpoře pobytu dětí v ozdravovnách?

  „Plníme tzv. léčebně preventivní péči. Historie dětských ozdravoven sahá hluboko do první republiky. Domnívám se, že jak dětští lékaři, tak i zdravotní pojišťovny chápou, že taková zařízení současná dětská populace potřebuje, bohužel i my doplácíme na absenci dlouhodobé koncepce zdravotnictví. Kdosi před léty spočítal, že koruna vynaložená na prevenci ušetří pět korun při léčbě, myslím, že dnes je tento poměr daleko markantnější. Chápu snahu politiků ušetřit v segmentu zdravotnictví co nejvíce peněz, ale určitě ne zrovna v oblasti preventivní péče poskytované dětem."

  Špindlerovské ozdravovny patří do Sdružení ozdravoven a léčeben okrasu Trutnov, jejichž zřizovatelem je Královéhradecký kraj. Jste právním subjektem, to znamená, že si na sebe musíte také vydělat?

  „Základem všeho je si na sebe vydělat. 98% všech našich příjmů tvoří peníze od zdravotních pojišťoven za naše pacienty, jinými slovy kolik dětí máme tolik máme peněz. A vzhledem k jednoduché úvaze, kde na jedné straně máte stále rostoucí náklady na provoz ( potraviny, léky, pohonné hmoty, rostoucí ceny energií a platy zaměstnanců ) a na druhé straně stagnující výše úhrady od zdravotních pojišťoven, je rok od roku stále těžší udržet vyrovnaný rozpočet. S takovým stavem se v cca osmimilionové rozpočtu, žádné zázraky dělat nedají. Jen pro dokreslení od roku 2003 nám VZP ( cca 65% všech pacientů ) nepřidala ani korunu, na druhé straně náklady stouply přibližně o 750 tis. (zejména ceny energií a platy zdravotního personálu ). Při tom ani jedno a ni druhé nejsem schopen ovlivnit. Přesto v součtu hospodářských výsledků jsme od roku 2000 na nule, což považuji ve srovnání s ostatními ozdravovnami (a jejich mnohamilionovými dluhy ) za malý zázrak. Ale abych jen nebrečel, musím pochválit přístup Královehradeckého kraje a zejména pana náměstka hejtmana a radního pro zdravotnictví Ing. Všetečku. Moc jsem nevěřil, že se po vzniku krajů situace zlepší, ale myslím, že na rozdíl od MZČR na Kraji vědí co se zdravotnictvím, a i když s výší investičních prostředků na opravy a rekonstrukce nebudu asi nikdy spokojený, snaha starat se o svůj majetek na Kraji vidět je. Doufám, že právě krajští radní nedopustí, aby obě ozdravovny ze Špindlu zmizely a nepřibila další rekreační lůžka."

  Pane řediteli, vím, že jste vášnivý fotograf. Jak lze tohoto vašeho koníčka charakterizovat? 

  „Na internetových stránkách patřících Dětské ozdravovně Bedřichov jsou průběžně vystaveny fotografie dětí jednotlivých turnusů při různých aktivitách. Rodiče, kteří mají zájem a možnost, tak v pohodlí svých domovů, nebo i kanceláří, mohou průběžně sledovat, jak se jejich ratolestem u nás daří. Fotografie slouží jako jeden velký obrazový archiv. Navíc od září mohou rodiče využít i on-line kameru a sledovat děti prostřednictvím internetu. Podle reakcí soudím, že to rodiče velmi oceňují."

  Petr Kraus

  Petr Kraus - nejen „fotograf času inverzí" pochází ze Špindlerova Mlýna, z rodiny skutečných starousedlíků. Prababička a pradědeček se narodili v předválečném Špindlerově Mlýně. Babička za svobodna Špindlerová, patří do rodu zakladatelů města. Když se vdala za pošťáka Richarda Krause, netušila, že se její manžel setká se synem pouze krátce. V roce 1940 se Krausům ve Svatém Petru narodil Herald. Tatínek Richard jej poprvé a naposledy uviděl v roce 1943, když se dostal na chvilku z války domů. Pak znovu odjel a na jaře roku 1944 padl na ruské frontě. Herald, stejně jako většina Němců, kteří po roce 1945 chtěli zůstat v ČSR, přijal české občanství. Do roku 1968 pracoval jako konstruktér firmy Cutisin, od roku 1968 jako lesní dělník. Od sedmdesátých let až do svého důchodu sloužil na poště ve Špindlerově Mlýně. „Jsme taková pošťácká rodina, moje setra Monika na poště dělá celý život a aby se to nepletlo, tak manželka je vedoucí na hlavní poště ve Vrchlabí," glosuje Petr Kraus.

  Heraldovi a Jaroslavě Krausovým žijícím v objektu nad přehradou Labská (od roku 1990 penzion Fontána), se jako druhé dítě narodil syn Petr. Vystudoval strojní průmyslovku v Jičíně, pak vysokou školu v Liberci. K tomu připomíná: „ Po pátém semestru jsem změnil studium na dálkové, ale tak jako můj děda a otec jsem stejně skončil na poště." Však také již od svých 14 let pravidelně doručoval sobotní poštu na Krausovkách a vždy v době prázdnin pak celé dva měsíce chodil s poštou na Luční, či Labskou boudu a na Mísečky. Z let 1992 a 1993 jej mnozí pamatují jako ochotného mladého pošťáka i na Bedřichově.

  Od roku 1993 pracoval jako provozní Dětské ozdravovny na Bedřichově, po odchodu vedoucího pana Jaroslava Karpíška vyhrál výběrové řízení na jejího ředitele a zde působí dodnes. Jeho největší koníčkem je fotografování a na otázku jakou hodnotu do takové „zábavy" investoval, říká: „Přesnou částku Vám teď neřeknu, ale nové auto by se za to asi pořídit dalo. Fotím všechno. Nejvíc samozřejmě Krkonoše, jsem hlavně krajinkář, ale poslední dobou i sport, extraligu nohejbalistů a hlavně vrchlabský hokej. Zkouším i portréty, ale nic se nevyrovná focení inverze těsně po západu slunce. Jsem takový pozápadový inverzista."

  zpět

   

  Novinky z Krkonoš a okolí

  Cestujete rádi do Krkonoš a chcete mít pravidelně informace o akcích a událostech v Krkonoších na e-mailu?

  Ubytování

  Ubytování v Krkonoších

  kompletní nabídka ubytovacích zařízení

  Wellness hotel SVORNOST,

  Harrachov

  Wellness hotel SVORNOST

  745 KčOsoba se snídaní ve...

  Chata NA ŠPICI,

  Benecko

  Chata NA ŠPICI

  1 580 KčDvoulůžkový pokoj s polopenzí

  Penzion BORŮVKA,

  Špindlerův Mlýn

  Penzion BORŮVKA

  200 KčPřistýlka se snídaní, dítě do...

  Interhotel MONTANA,

  Špindlerův Mlýn

  Interhotel MONTANA

  915 KčJednolůžkový pokoj se snídaní

  Wellness Hotel ASTRA,

  Špindlerův Mlýn

  Wellness Hotel ASTRA

  1 035 KčLůžko s polopenzí ve...

  Hotel ŠPINDLEROVA BOUDA,

  Špindlerův Mlýn

  Hotel ŠPINDLEROVA BOUDA

  960 KčJednolůžkový pokoj se snídaní...

  Lázeňský hotel TERRA Superior,

  Janské Lázně

  Lázeňský hotel TERRA Superior

  1 200 KčLůžko se snídaní ve...

  Hotel OLYMPIE,

  Špindlerův Mlýn

  Hotel OLYMPIE

  980 KčLůžko se snídaní ve...

  Hotel PYTLOUN,

  Harrachov

  Hotel PYTLOUN

  750 KčLůžko se snídaní ve...

  OREA Resort SKLÁŘ,

  Harrachov

  OREA Resort SKLÁŘ

  2 900 KčDvoulůžkový pokoj DeLuxe se...

  OREA RESORT HORAL,

  Špindlerův Mlýn

  OREA RESORT HORAL

  3 200 KčDvoulůžkový pokoj DeLuxe se...

  Apartmány BENECKO,

  Benecko

  Apartmány BENECKO

  2 250 KčApartmán 2 bez stravy (2+1...

  Hotel CLARION Špindlerův Mlýn,

  Špindlerův Mlýn

  Hotel CLARION Špindlerův Mlýn

  1 400 KčJednolůžkový pokoj se snídaní

  Sport hotel POMI,

  Harrachov

  Sport hotel POMI

  550 KčLůžko se snídaní

  Hotel DIANA,

  Špindlerův Mlýn

  Hotel DIANA

  620 KčLůžko se snídaní

  Apartmány ALICE,

  Harrachov

  Apartmány ALICE

  500 KčLůžko bez stravy v apartmánu

  Pension FAMILIA,

  Harrachov

  Pension FAMILIA

  390 KčLůžko bez stravy ve...

  Hotel HORIZONT,

  Pec pod Sněžkou

  Hotel HORIZONT

  1 030 KčLůžko se snídaní ve...

  Hotel HARRACHOV INN,

  Harrachov

  Hotel HARRACHOV INN

  680 KčLůžko s polopenzí ve...

  SPA Hotel BÍLÝ HOŘEC,

  Harrachov

  SPA Hotel BÍLÝ HOŘEC

  850 KčLůžko s polopenzí

  Hotel KUBÁT,

  Benecko

  Hotel KUBÁT

  580 KčLůžko se snídaní

  Pension MARIENKA,

  Velká Úpa

  Pension MARIENKA

  650 KčLůžko se snídaní

  Hotel RÉVA,

  Janské Lázně

  Hotel RÉVA

  800 KčLůžko se snídaní ve...

  Hotel AQUA PARK,

  Špindlerův Mlýn

  Hotel AQUA PARK

  1 980 KčJednolůžkový pokoj se snídaní

  Hotel ALFONSKA,

  Benecko

  Hotel ALFONSKA

  590 KčLůžko se snídaní ve...

  Parkhotel HARRACHOV,

  Harrachov

  Parkhotel HARRACHOV

  1 110 KčDvoulůžkový pokoj se snídaní...

  Hotel JOSEFOVA BOUDA,

  Špindlerův Mlýn

  Hotel JOSEFOVA BOUDA

  800 KčLůžko se snídaní ve...

  HARMONY Club Hotel,

  Špindlerův Mlýn

  HARMONY Club Hotel

  2 200 KčJednolůžkový pokoj se snídaní

  Wellness Hotel HARRACHOVKA,

  Harrachov

  Wellness Hotel HARRACHOVKA

  650 KčLůžko se snídaní ve...

  Hotel ESPRIT,

  Špindlerův Mlýn

  Hotel ESPRIT

  450 KčLůžko se snídaní ve...

   

  Krkonoše

  Výhodné balíčky

  kompletní nabídka balíčků

  Putování s příšerkami

  Wellness hotel SVORNOST ***, Harrachov

  Putování s příšerkami

  První sníh (3 dny / 2 noci)

  SPA Hotel BÍLÝ HOŘEC ***, Harrachov

  První sníh (3 dny / 2 noci)

  Babí léto v Krkonoších (3 dny / 2 noci)

  SPA Hotel BÍLÝ HOŘEC ***, Harrachov

  Babí léto v Krkonoších (3 dny / 2 noci)

  Harrachovská pohoda (4 dny / 3 noci)

  Hotel SKICENTRUM ***, Harrachov

  Harrachovská pohoda (4 dny / 3 noci)

  Na skok do Harrachova (3 dny / 2 noci)

  Wellness hotel SVORNOST ***, Harrachov

  Na skok do Harrachova (3 dny / 2 noci)

  Relax pod Mamutem (5 dní / 4 noci)

  Hotel SKICENTRUM ***, Harrachov

  Relax pod Mamutem (5 dní / 4 noci)

  Balíček 50+ (6 dní / 5 nocí)

  SPA Hotel BÍLÝ HOŘEC ***, Harrachov

  Balíček 50+ (6 dní / 5 nocí)

  Dovolená v pohybu (7 dní / 6 nocí)

  Hotel SKICENTRUM ***, Harrachov

  Dovolená v pohybu (7 dní / 6 nocí)

  Nabitý wellness pobyt o víkendu (3 dny / 2 noci)

  Hotel CENTRUM HARRACHOV ***, Harrachov

  Nabitý wellness pobyt o víkendu (3 dny / 2 noci)

  Barevný podzim (4 dny / 3 noci)

  Wellness hotel SVORNOST ***, Harrachov

  Barevný podzim (4 dny / 3 noci)

  Adventní relax (3 dny / 2 noci)

  Wellness hotel SVORNOST ***, Harrachov

  Adventní relax (3 dny / 2 noci)

  Odpočinek na Svornosti (3 dny / 2 noci)

  Wellness hotel SVORNOST ***, Harrachov

  Odpočinek na Svornosti (3 dny / 2 noci)

  Léto v Harrachově (8 dní / 7 nocí)

  SPA Hotel BÍLÝ HOŘEC ***, Harrachov

  Léto v Harrachově (8 dní / 7 nocí)

  Lyžování s příšerkami (3 dny / 2 noci)

  Wellness hotel SVORNOST ***, Harrachov

  Lyžování s příšerkami (3 dny / 2 noci)

  Vánoční Harrachov (5 dní / 4 noci)

  SPA Hotel BÍLÝ HOŘEC ***, Harrachov

  Vánoční Harrachov (5 dní / 4 noci)

  Krakonošovo království (5 dní / 4 noci)

  Wellness hotel SVORNOST ***, Harrachov

  Krakonošovo království (5 dní / 4 noci)

  S rodinou do Harrachova (3 dny / 2 noci)

  Hotel CENTRUM HARRACHOV ***, Harrachov

  S rodinou do Harrachova (3 dny / 2 noci)

  Silvestr na horách (5 dní / 4 noci)

  SPA Hotel BÍLÝ HOŘEC ***, Harrachov

  Silvestr na horách (5 dní / 4 noci)

  Lednová bomba (4 dny / 3 noci)

  Wellness hotel SVORNOST ***, Harrachov

  Lednová bomba (4 dny / 3 noci)

  Jarňáky na Svornosti (4 dny / 3 noci)

  Wellness hotel SVORNOST ***, Harrachov

  Jarňáky na Svornosti (4 dny / 3 noci)

  Pohádková zima (5 dní / 4 noci)

  Wellness hotel SVORNOST ***, Harrachov

  Pohádková zima (5 dní / 4 noci)

  Zimní pohlazení (6 dní / 5 nocí)

  Wellness hotel SVORNOST ***, Harrachov

  Zimní pohlazení (6 dní / 5 nocí)

   

  Hledat ubytování

  zobrazit VÝHODNÉ BALÍČKY

   

  Krkonoše - nejvyšší hory

  Krkonoše jsou nejznámějším pohořím v České republice - hora Sněžka je nejvyšším bodem země. Krásná příroda a turistické služby na vysoké úrovni láká každoročně tisíce návštěvníků. V zimní sezóně jsou Krkonoše nejvyhledávanější oblastí v Čechách díky svým kvalitním a pestrým podmínkám pro sjezdové lyžování a rozsáhlé síti běžeckých tratí. Naopak v létě jsou Krkonoše oblíbeným cílem turistiky a cykloturistiky, v regionu naleznete desítky upravovaných a dobře značených cyklostezek. Po celý rok můžete využít výhodných nabídek wellness hotelů v Krkonoších. Informační zdroj Hory-Krkonoše.cz vám přináší turistické a další zajímavosti z Krkonoš.

   
  Hotel Svornost Harrachov HotelPension.cz Intours Wellness-Tip.cz